Az állatjólét 5 pillére az európai állattenyésztésben
- Tények Ízekre Szedve
- Jun 30
- 2 min read
Updated: Jul 2
Sokan hallották már a „jól tartott állat” kifejezést, de mit is jelent ez valójában? Az Állategészségügyi Világszervezet szerint (World Organisation for Animal Health - WOAH) az állatjólét fogalma öt alapelven – az „öt szabadságjogon” – nyugszik, amelyet világszerte elismernek.
Az úgynevezett „öt szabadságjog” már az 1960-as években körvonalazódott, amikor egy szakértői jelentés először fogalmazta meg, hogy a haszonállatokat olyan körülmények között kell tartani, amelyek lehetővé teszik számukra a természetes mozgásformák gyakorlását – például a felállást, lefekvést, megfordulást, tisztálkodást és a végtagok szabad kinyújtását.
A megállapítások nyomán a brit Haszonállatok Jólétének Tanácsa (Farm Animal Welfare Council – FAWC) dolgozta ki 1979-ben azt az öt alapelvet, amelyek mára nemzetközileg is elfogadott irányelvekké váltak az állatjóléti szabályozásban.
Az állatokat megillető 5 szabadságjog:
Éhség és szomjúság nélküli élet
Az állatok számára mindig elérhető kell legyen a friss, tiszta ivóvíz, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű takarmány. Ez biztosítja számukra az egészséges növekedést, a jó közérzetet és a betegségekkel szembeni ellenállóképességet.
Kényelmetlenség nélküli élet
A megfelelő környezet alapvető az állat jólétéhez. Ez magában foglalja a pihenéshez alkalmas hely, a megfelelő hőmérséklet biztosítását, az időjáráshoz igazodó hőmérsékleti viszonyokat, tiszta alomhasználatot, valamint a fizikai biztonságot nyújtó környezet kialakítását.
Fájdalom, sérülés és betegség nélküli élet
A betegségek megelőzése, a rendszeres állatorvosi felügyelet és a gyors, szakszerű beavatkozás elengedhetetlen. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy az állatok ne szenvedjenek el felesleges fájdalmat vagy egészségügyi problémát.
Normális viselkedés kifejezésének lehetősége
Az állatoknak lehetőséget kell adni arra, hogy fajspecifikus viselkedésformáikat gyakorolják – például mozogjanak, társas kapcsolatokat alakítsanak ki, vagy fészket építsenek. Ehhez elegendő helyre, megfelelő tartási rendszerekre és társas közegre van szükség.
Félelem és gyötrelem nélküli élet
Az állatok mentális jólléte ugyanolyan fontos, mint a fizikai egészségük. A stressz minimalizálása, a nyugodt bánásmód, a kiszámítható és biztonságos környezet megteremtése mind hozzájárul ahhoz, hogy az állatok nyugodt, kiegyensúlyozott életet éljenek
Nemcsak ajánlás – hanem törvényi kötelezettség az EU-ban!
Az állattartó gazdaságok rendszeresen ellenőrzöttek
A szabályozás alapját ezek az elvek adják már több évtizede
Az EU-ban jelenleg alkalmazott tartási rendszereket az állatok igényeire tervezték, úgy, hogy azokban az állatok a lehető legjobban érezzék magukat. A hatékony, gyakorlott, nyugodt állatállomány kezelés, az ajánlott technológiák, berendezések és eszközök használata, valamint a fájdalom és a véletlen sérülések kiküszöbölésére irányuló intézkedések mind-mind szerepet játszanak az állatok jóllétében, a stressz elkerülésében.
Az állatjólét nem csupán egy divatos kifejezés, hanem egyre inkább olyan átfogó szemlélet, amely szakmai elvek mentén formálódik és meghatározza az állattartással kapcsolatos társadalmi elvárásokat. Fogyasztóként fontos, hogy tudjuk: a jóléti elvek működnek – és az állattenyésztés körültekintőbb és humánusabb, mint valaha.
Ha szeretnél többet tudni és tisztán látni állattenyésztéssel, húsfogyasztással, állatjóléti kérdésekkel kapcsolatban, maradj velünk, kövess minket itt vagy social media csatornáinkon!
Források: